Pristatome leidinį apie netinkamos mitybos padarinius sveikatai

2018 12 27

Higienos instituto Sveikatos informacijos centro Biostatistinės analizės skyriaus specialistai išleido informacinį leidinį „Netinkamos mitybos padariniai Lietuvos gyventojų sveikatai“. Jame aptariamas Lietuvos gyventojų mirtingumas dėl ligų, susijusių su nepakankamu ar per dideliu tam tikrų maisto produktų vartojimu. Lietuvos mirtingumo rodikliai lyginami pagal amžiaus grupes (15–49 m., 50–69 m., 70+ m.) ir lytį. Leidinys paremtas Sveikatos parametrų ir vertinimo instituto (angl. Institute for Health Metrics and Evaluation) (toliau – IHME) skaičiavimais.

IHME duomenimis, Lietuvoje 2017 m. apie 26 proc. mirčių galima būtų priskirti su elgsena susijusiems rizikos veiksniams, tokiems kaip rūkymas, alkoholio vartojimas, fizinis neaktyvumas ir mityba. Nesveika mityba gali tapti veiksniu, keliančiu riziką išsivystyti išeminėms širdies ligoms, insultui, trachėjos, bronchų, plaučių, skrandžio, gaubtinės ir tiesiosios žarnos, lūpos ir burnos ertmės, gerklų, ryklės ir nosiaryklės bei stemplės piktybiniams navikams, cukriniam diabetui, hipertenzinėms širdies ligoms, kardiomiopatijai ir miokardui, reumatinei  širdies ligai, prieširdžių virpėjimui ir plazdėjimui, aortos aneurizmai, ne reumatinei vožtuvų širdies ligai, endokarditui ir lėtinei inkstų ligai. IHME nurodo 14 su mityba susijusių rizikos veiksnių: per mažas daržovių, omega-3 riebalų rūgščių, maistinių skaidulų, kalcio, vaisių, ankštinių augalų, pilno grūdo produktų, riešutų ir sėklų, pieno vartojimas bei per didelis perdirbtos mėsos, saldintų gėrimų, transriebalų, natrio bei raudonos mėsos vartojimas.

Darytina išvada, kad žinant, kaip minėti veiksniai gali nulemti mūsų sveikatą, reiktų visiems tapti sąmoningesniems ir dar labiau rūpintis savo mityba.
 
Leidinį galite atsisiųsti apsilankę Higienos instituto svetainės www.hi.lt skyrelyje „Leidiniai“ -> „Informaciniai leidiniai“ -> „Visuomenės sveikatos būklė“ arba atsisiųsti čia.

Daugiau informacijos gali suteikti Higienos instituto Sveikatos informacijos centro Biostatistinės analizės skyriaus specialistas Robertas Skrobotovas tel. (8 5) 277 3302 ar el. paštu robertas.skrobotovas@hi.lt, specialistė Indrė Petrauskaitė tel. (8 5) 277 3302 ar el. paštu indre.petrauskaite@hi.lt, skyriaus vadovė Aušra Želvienė tel. (8 5) 206 0738 ar el. paštu ausra.zelviene@hi.lt.